سرپرست وزارت معارف: به ما اعتماد کنید

پیش از چاشت روز سه‌شنبه (۲۳ اسد) برخلاف معمول، صنف‌ها و صحن لیسه عالی حبیبیه از حضور دانش‌آموزان خالی بود. در روز‌های رسمی دیگر، این لیسه یکی از شلوغ‌ترین مکان‌های آموزشی در کابل است، اما دیروز به جای دانشجویان صد‌ها جوینده‌ی کار برای اشتراک در آزمون رقابتی صد بست انکشافی وزارت معارف، در این لیسه حضور یافته بودند.
بیشتر کارجویان جوان بودند. آن‌ها‌ در برابر دروازه‌ی تالار لیسه عالی حبیبیه جمع شده بودند.
کارمندان کمیسیونی که مسوولیت گرفتن آزمون این کارجویان را بر عهده داشت، تلاش می‌کردند که نظم بیشتری را برای جا‌به‌جایی کارجویان در صنف‌ها به خرچ دهند.
یکی از کارمندان این کمیسیون که روی راه‌پله ایستاده بود به کارجویان گفت: «لطفاً یک‌یک نفر داخل شوید، تنها بخش انجنیری داخل شده می‌توانند، دیگران منتظر باشند.»
تعداد کارجویان زیاد است، در سمت چپ راه پله، چند زنی که برای اشتراک در این آزمون آمده‌اند نیز حضور دارند. کارجویان مرد تلاش بیشتر دارند که خود را زودتر وارد منزل اول کنند. منزل اول ساختمانی است که در آن تالار مکتب قرار دارد، اما کارمندان کمیسیون مربوط، مانع می‌شوند و می‌گویند: «باش خانم‌‎ها اول بروند، تعداد این‌ها کم است، لطفاً در صف ایستاده شوید.»
هر یک از کارجویان به نوبت داخل منزل اول این تعمیر و در صنف‌های از پیش مشخص شده‌ی خود می‌شوند.
شماری از این کارجویان که سند ماستری دارند با نشستن بر چوکی این صنف‌ها، به یاد دوران مکتب خود می‌افتند؛ روزگاری که دانش‌آموز بودند.
این آزمون متفاوت است. وزارت معارف افراد متخصص را برای بست‌های خالی جذب می‌کند، تا تغییر اساسی‌ای در معارف کشور رونما شود.
پیش از شروع امتحان میرویس بلخی، سرپرست وزارت معارف در تالار لیسه‌ی عالی حبیبیه در جمعی از کارجویان گفت: «وزارت معارف در یک پروسه‌ی پاک حق شما را می‌دهد. شما به خودتان و به ما اعتماد داشته باشید.»
برای احراز صد بست انکشافی وزارت معارف، ۱۲۰۰ متقاضی در این آزمون به رقابت می‌پردازند. این بست‌ها شامل نصاب تعلیمی،‌ نظارت، معلمی و بخش انجنیری می‌شود.
آقای بلخی در بخش دیگری از صحبت‌هایش افزود که اصلاحات مستلزم انسان‌های متعهد و متخصص است و وزارت معارف که در حال توسعه است، بیش از پیش به افراد متعهد و متخصص نیاز دارد.
او همچنان گفت، یکی از شاخصه‌های از بین بردن فساد این است که پروسه‌های امتحان‌های رقابتی در فضای پر از شفافیت و تخصص برگزار شود، ما تعهد داریم که بهترین‌ها و شایسته‌ترین‌ها در این بست‌ها جذب شوند.
سرپرست وزارت معارف تصریح کرد: «باید یک معارف تخصصی به وجود بیاید و‌ در این صورت حوزه‌های کاری این نهاد هم باید پر از افراد متخصص و توانا شود، حوزه‌های شش‌گانه‌ی تخصصی در معارف تعیین کرده‌ایم،‌ این‌ها یک لایحه‌ی وظایف مشخصی دارند که ما انتظار داریم صد انسان متخصص و کارشناس بیاید و  در این حوزه‌ها کار بکنند.»
در همین حال، شماری از افرادی که در این آزمون راه یافته‌‌اند،‌ از نبود شفافیت در پروسه‌های رقابتی دولتی نگران‌ اند. آنان می‌گویند که پیش از این هم به وزارت‌خانه‌های دیگر برای گرفتن وظیفه امتحان داده‌اند، ولی نتیجه‌‌ی آن‌ها معلوم نشده است.
محمد زاهد یکی از این متقاضیان است. او می‌گوید: «پیش از این هم بار‌ها امتحان داده‌ام، اما فکر نمی‌کنم که امتحان‌های دولتی شفاف باشد.» آقای زاهد افزود که شمار متقاضیان برای احراز صد بست، خیلی زیاد و رقابت هم دشوار است.
او همچنان گفت که که باید تجربه‌ی کاری و تحصیلات متقاضی در نظر گرفته شود، نه روابط و واسطه‌اش. به قول او، فساد در اداره‌های دولتی سبب شده است که روابط بر ضوابط حاکم شود.
در عین حال میرویس بلخی، سرپرست وزارت معارف در این رابطه گفت که باور مردم نسبت به این پروسه‌ها باید با گام‌ها و اقدامات عملی تغییر داده شود.
او همچنان گفت: «در گذشته مردم نسبت به این پروسه‌ها بی‌باور بوده‌اند، ولی حالا آنان با ابتکار عمل نشان می‌دهند که حق به حق‎‌دار داده می‌شود.» او هم‌چنان گفت: «در پروسه‌ی امروز هم، سوال‌ها چند ساعت پیش طرح شده است و کسی که نسبت به این پروسه اعتراضی داشته باشد، من خودم به عنوان مسوول وزارت معارف پاسخگو استم.»
به تازگی وزارت معارف، برنامه‌ی راهبردی مبارزه با فساد را نیز ساخته است. سرپرست این وزارت می‌گوید که مرجع‌های فساد در معارف را بررسی و آن را دسته‌بندی کرده‌اند.
آقای بلخی افزود: «استراتیژی مبارزه با فساد را در وزارت معارف ترتیب داده‌ایم، اقدامات عملی صورت گرفته است، بعضی از کار‌هایی که در وزارت معارف کند و فساد‌زا بود را مدیریت کردیم.»
گفتنی است که پیش از این گزارش‌های مبنی بر فساد گسترده در وزارت معارف نشر شده بود.
منبع: 8 صبح